Moc dobrego słowa

Dobre słowo od kogoś, z kim się liczysz, może zrobić Ci dzień. Kiedy słyszysz pozytywną informację zwrotną, utrwalasz zaaprobowane zachowanie i jesteś zmotywowany, aby je powielać. Roślina, do której regularnie mówi się przychylne, serdeczne słowa, rośnie szybciej niż ta, którą się strofuje i beszta. Zamarzająca woda w obecności dobrych słów układa się w piękną strukturę płatków śniegu o złożonych regularnych wzorach.

Niestety ludzka percepcja wyolbrzymia to, co negatywne. Ogólnie rzecz biorąc, bardziej daje nam się we znaki to co dla nas uciążliwe niż to, co korzystne. Jesteśmy bardziej skłonni do ganienia niż chwalenia, do utyskiwania niż zachwytu. A wyrażanie ciepłych, wspierających postaw to dla wielu zbędny wyraz rozpieszczania adresata.

Słowo to informacja, energia. Przypomnij sobie, jak się czułeś, gdy ktoś zaakcentował, co mu się w tobie podobało, co zrobiłeś dobrze, co ciekawego powiedziałeś. Świadomie wyłuskuj z doświadczenia to, co dobre, piękne, budujące. Co ci się podoba i wzbudza pozytywne uczucia. W relacjach z ludźmi zrób miejsce dla wyrazów przyjaźni i wdzięczności, radości i docenienia. Mów sobie i bliskim codziennie coś dobrego.

Miarka Zdrowia wspiera w praktykach budujących odporność psychiczną i zdrowie.

en_GBEnglish
Scroll to Top