Bez trzaskania piorunami

Pamiętacie swoje własne dorastanie? Czas burzy i naporu, buzujących hormonów, buntu i odkrywania siebie? A może nie pamięta wół jak cielęciem był? Czas pomyśleć o tym świadomie, z uwagą i humorem. Burza w mózgu nastolatka Daniela Siegela to mądra i nietuzinkowa lektura dla rodziców i dzieci, które odrosły już od ziemi i idą w świat. Autor korzysta z najnowszej wiedzy z zakresu neurobiologii, podając ją barwnym językiem, zrozumiałym nawet, gdy po całym dniu szukamy konstruktywnej, ale niezbyt wymagającej lektury. Burza w mózgu nastolatka to nieduża książka pełna ciekawych przykładów i pomysłów na ćwiczenia, które pomagają znaleźć się w nowych rolach, tematach i relacjach ze światem.

Wydaje się, że duże dzieci mamy już z głowy, ale nic bardziej błędnego. W naszych czasach dorastanie trwa długo i dzieciom przez cały ten czas potrzebni są obecni, dostępni, zaangażowani rodzice. Bezpieczna relacja z dorosłymi, w której można testować swoje możliwości, to baza dorastania. Mimo ksywki trudny wiek, dorastanie ma ogromny potencjał rozwojowy. To nie hormony, lecz zmiany zachodzące w mózgu stanowią podłoże dla doświadczenia, a rozwój możliwy jest dzięki zmianie. Dobre relacje z rodzicami to cenne zasoby nastolatka, stanowiące punkt wyjścia dla własnych eksploracji i wykorzystania szans, które daje dorastanie. Jak stworzyć bezpieczną bazę dla dorastającego człowieka, aby mógł w pełni wykorzystać szanse, które daje mu ten czas? Autor zachęca do przyglądania się temu, co dzieje się w naszym umyśle – tak naszym, tj. moim, innej osoby i wspólnym, w relacji miedzy osobami. Wykształcenie tej umiejętności, niekiedy określanej jako uważność, to świetne wyposażenie na całe życie.

Przy okazji lektury Burzy w mózgu nastolatka nieuchronnie nasuwa się pytanie czy sami dobrze wykorzystaliśmy energię okresu dorastania. Może potrzebna nam powtórka z jego najważniejszych tematów? Młody człowiek poszukuje nowości i przyjemności, rozwija relacje z rówieśnikami i bardziej się w nie angażuje. Intensywniej niż dotąd przeżywa emocje, eksploruje środowisko i własne możliwości. Silniejszą niż wcześniej konfrontację z zastanymi formami dorośli mogą postrzegać jako bunt. Jej sensem jest odkrywanie swojego punktu widzenia, czegoś co autentyczne i własne. Otwartość na tematy, które dorastanie niesie ze sobą, wzbogaca nastolatka i jego najbliższych. Oczywiście nie brak w nim zagrożeń, których musimy być świadomi.

Jeśli chcesz zrozumieć, o co chodzi w byciu jak inni albo chęci odróżniania się od nich, oraz budować z dzieckiem bezpieczną dla niego więź jako najlepszy start w szeroki świat, Burza w mózgu nastolatka to świetna książka na wiosenny weekend.

 

Siegel, D. J. (2016). Burza w mózgu nastolatka. Potencjał okresu dorastania. Wydawnictwo MiND.

 

 

en_GBEnglish
Scroll to Top