Te sprawy

Jako rodzice mamy już za sobą parę sukcesów i porażek, praktykę negocjacji z pociechami w sprawie limitu czasu przy grach komputerowych oraz hurtowe zakupy czapek i rękawiczek, lecz nadszedł w końcu TEN moment. Natura mocniej daje o sobie znać. Dziecko wyrasta z filmów przyrodniczych, równocześnie coraz chętniej je ogląda i chce wiedzieć więcej. Wiedzieć, najlepiej nie zadając pytań. Bo jak tu pytać o te sprawy. Koledzy prędzej czy później podsuną źródła, w których kawa na ławę i trudno się oprzeć wrażeniu, że wiedzy nigdy za wiele. Nie wiadomo też, co z taką wiedzą zrobić. Jest trochę jak nadgniły owoc, od którego robi się niedobrze, lecz mimo to wabi i domaga się wyjaśnień. Młody człowiek potrzebuje wiedzy natychmiast, skądkolwiek i trafiającej w sedno. Potrzeba wiedzy narasta wraz z rozwojem mózgu, hormonalnym zamętem i feerią niezrozumiałych impulsów, z którymi nagle trzeba nauczyć się żyć. Z punktu widzenia rodzica chodzi o wiedzę uwzględniającą rozwój człowieka w wymiarze holistycznym, która odpowiadałaby na niezadane im pytania, a jednocześnie byłaby podana z kulturą i wyczuciem.

Wiedzieć trzeba, warto i każdy ma do tego prawo. A także, aby móc spytać i dostać odpowiedź. W atmosferze akceptacji i otwartości ze strony rodziców. Wielu dorosłych, których spotykam w mojej praktyce, boryka się z obciążeniami emocjonalnymi w konsekwencji tłumionych konfliktów wewnętrznych. Zaburzenia emocjonalne mają swoje źródła. Łatwiej im zapobiegać niż się z nich mozolnie wydobywać, gdy już narosną. Wiedza daje grunt pod nogami. Punkt wyjścia do podejmowania decyzji. Nawet, a może zwłaszcza, w tematach, w których króluje zew natury i żal byłoby go wypaczyć.
Miarka Zdrowia przegląda książki dla rodziców i nastolatków.

Nowe wychowanie seksualne Agnieszki Stein to książka dla rodziców. Pomaga rozumieć nastolatka, towarzyszyć mu w trudach dorastania i rozmawiać z nim na tematy dotyczące ciała, intymności i seksu.

Gdy poszukujemy książki, którą moglibyśmy podsunąć nastolatkowi, warto sięgnąć po
100% ciebie czyli książka o miłości, seksie i zagłuszaczach

Przeznaczona jest zarówno dla nastolatków jak i dla dorosłych. Tytuł dobrze odzwierciedla hierarchię poruszanych tematów. Książka jest przede wszystkim o człowieku, jego potrzebie bliskości, miłości i seksu. Napisana ?po kolei?, profesjonalnie, bez owijania w bawełnę i z humorem. Podkreśla wagę rozpoznania siebie i szacunek dla tego, co autentycznie ?moje?, zarówno w sferze uczuć jak i ciała. Nie brak w niej technikaliów, ale stanowią one aspekt uzupełniający, wąsko rozumiane know how, które nastolatki znajdują tak czy inaczej niekoniecznie w formie, którą rodzice najbardziej by sobie wymarzyli. Książka mądrze, wyczerpująco i z kulturą zaspokoi ciekawość nastolatka. Jest bardziej dyskretna i wyważona niż #sexedpl przygotowana przez Anję Rubik. Ta ostatnia pozycja wydaje się mniej stosowna dla młodszych nastolatków. Moim zdaniem przedstawia sferę seksu w życiu człowieka zbyt wąsko, mało holistycznie. Nie do końca przemawia do mnie także strona estetyczna skiązki, może dlatego, że nastolatką przestałam być już dawno temu. 100% ciebie? jest w swym wyrazie zbliżona do optimum.
Towarzyszenie nastoletnim dzieciom to dla rodziców eskalacja wyzwań. Z powyższą literaturą być może życie rodzinne stanie się łatwiejsze, a zyska na tym dziecko, rodzice i atmosfera domu.

Miarka Zdrowia dzieli się wiedzą oraz wspiera dzieci i dorosłych w rozwijaniu dobrych bliskich relacji.

Kotoro, B-B. i Sokoluk, W. (2019). 100% ciebie, czyli książka o miłości, seksie i zagłuszaczach. Wydawnictwo Czarna Owca.
Stein, A. (2018). Nowe wychowanie seksualne. Grupa Wydawnicza Relacja.

en_GBEnglish
Scroll to Top