Chemia, tarczyca i mózg

Chemia potrafi być uwodzicielska. Jest też niestety destrukcyjna. W książce Toxic Cocktail: How Chemical Pollution Is Poisoning Our Brains dr Barbara Demeneix opisuje sytuację ludzkiego mózgu w dzisiejszym przeładowanym chemią środowisku. Wszechobecne środki chemiczne zatruwają nasze organizmy od dnia zero. Przenikają do wód płodowych, w których biolodzy wykrywają pestycydy, antypireny, substancje powierzchniowo czynne, filtry UV i inne szkodliwe związki chemiczne. To związki endokrynnie czynne czyli substancje, które w naszym organizmie udają naturalne hormony. Wzmagają lub blokują działanie fizjologicznych hormonów zaburzając sygnalizację endokrynną czyli informacyjne funkcje hormonów w komórkach. Wiele z nich negatywnie wpływa na rozwój płodu, zakłócając wydzielanie hormonu tarczycy, który jest kluczowy dla rozwoju mózgu. 

Tarczyca to gruczoł wrażliwy na zatrucie chemią. Obecność chemikaliów w krwiobiegu zaburza jego funkcje wydzielnicze, a tym samym całą gospodarkę hormonalną. A jest to niezwykle złożony system, o którym wciąż niewiele wiadomo. Ponieważ hormony tarczycy odgrywają kluczowe znaczenie w rozwoju funkcji mózgu, u dzieci matek obciążonych chemikaliami utrudniona jest migracja komórek nerwowych, ich różnicowanie i odczytywanie sygnałów hormonalnych. Dlatego te maluchy są bardziej narażone na obniżony poziom inteligencji i zaburzenia neurorozwojowe. 

Obserwujemy dziś intensywny wzrost ilości zaburzeń neurorozwojowych i chorób neurodegeneracyjnych. Książka Toxic Cocktail to naukowa podstawa świadomego ograniczenia chemii w naszym życiu. 

  1. Unikaj plastiku w kuchni. Przechowuj żywność w pojemnikach szklanych lub ceramicznych. Nie podgrzewaj jedzenia w plastikowych pojemnikach.
  2. Gotuj w naczyniach ze stali nierdzewnej. Nie używaj naczyń powlekanych nieprzywierającą powłoką. 
  3. Kupuj żywność wyhodowaną ekologicznie. Do przygotowywania jedzenia używaj świeżych i nieprzetworzonych produktów. 
  4. Tuńczyka czy łososia zastępuj mniejszymi rybami morskimi. Makrele i sardynki zawierają mniej metali i są bogate w selen i jod.
  5. Spożywaj wystarczającą ilość jodu. 
  6. Kosmetyków używaj oszczędnie i rozważnie. Zastępuj te wytworzone chemicznie naturalnymi. Skóra wchłania wszystko, czym ją nasączamy i przekazuje dalej do głębiej położonych narządów.
  7. Nie używaj sztucznych odświeżaczy powietrza, syntetycznych farb i chemii ogrodniczej. Drogą wziewną dostają się do twojego organizmu. 
  8. Leki to pomoc awaryjna, kiedy organizm nie radzi sobie z powrotem do zdrowia. Pamiętaj o tym i konsultuj z lekarzem każde zastosowanie produktów farmakologicznych. 
  9. Pierz ubranie przed pierwszym założeniem. 

Mimo dobrych chęci i starań trudno jest jednak całkiem uniknąć oddziaływania chemii na nasze organizmy. Miarka Zdrowia prowadzi detoksykację dzieci i dorosłych m.in. z obciążeń substancjami chemicznymi różnorakiego pochodzenia. 

Literatura:

Demeneix, B. (2017). Toxic Cocktail: How Chemical Pollution Is Poisoning Our Brains. Oxford University Press.

Dsouki, N. A., Pereira, B. F., da Silva, R. G., Rodrigues, V. G., Brito, R. d. S., Kizys, M. M. L., Chiamolera, M. I., Maciel, R. M., Serrano-Nascimento, C., & Giannocco, G. (2024). The Interplay of the Mammalian Brain and Thyroid Hormones, and the Threat of Endocrine-Disrupting Chemicals. Endocrines5(4), 501-515. https://doi.org/10.3390/endocrines5040036

en_GBEnglish
Scroll to Top