Gotowi… do startu…

Hormony stresu – adrenalina i kortyzol – produkowane w nadmiarze w napięciu, kiedy zaczynasz nową pracę, w trakcie egzaminów, rodzinnych niesnasek czy zawodowych zawirowań, zdominowują hormony płciowe. Ciało próbuje je wtedy zneutralizować, wkładając w to wiele energii. Zaburzenia hormonalne biochemicznie wywodzą się z nadmiaru stresu, którego hormony dosłownie zalewają nasze tkanki, wprowadzając dysharmonię w całym złożonym systemie wydzielania wewnętrznego. 

Jeśli jesteś w ciąży, Twój długotrwały silny stres stawia w stan alarmu nadnercza płodu, aby wspomóc matkę w produkcji hormonów stresu. Czy wiedziałaś o tym przyjmując na siebie nadmiar zobowiązań zawodowych w tym okresie lub angażując się w trudne relacje międzyludzkie?

W stresie izolujemy się, do czego większą skłonność mają mężczyźni, lub – zwykle jako kobiety – zajmujemy się dziećmi i zaprzyjaźniamy z innymi – kobietami. Kobiecy sposób na stres pobudza wydzielanie oksytocyny, która daje efekt uspokojenia. Z drugiej strony wyższy poziom oksytocyny predysponuje nas do tego, by w stresie dbać o dzieci i integrować się z bliskimi nam kobietami. 

Miarka Zdrowia wspiera twoje ciało i umysł w radzeniu sobie ze stresem i nie tylko. Zapraszam.

Welch, C. (2011). Równowaga Twoich hormonów. Równowaga Twojego życia. 

en_GBEnglish
Scroll to Top