O pracy na urlopie

Lato to czas urlopów i wyjazdów. Chcemy odpocząć, ale czy nie ucierpi na tym praca i kariera? Jak myśleć o pracy na urlopie? Jak odpoczywać od pracy, tworząc dla niej dobre zaplecze?

Trzonem kariery jest branie odpowiedzialności. Najczęściej powierza nam ją ktoś inny, co stanowi dla nas wyraz uznania. Angażujemy się i czerpiemy z tego korzyści, jednak często zapominamy o tym, jaki to wysiłek. Odpowiedzialność nas kosztuje, choć nie zawsze na bieżąco to czujemy. Niekiedy zauważamy ten fakt dopiero wtedy, gdy zaczyna nam coś dolegać.

Coraz więcej osób świadomie wybiera styl pracy i związany z nią ładunek odpowiedzialności. Zamykają pewien etap swojej rozwiniętej ścieżki zawodowej i organizują swoją pracę inaczej. Szukają takiej, która pozwoli im w sposób bardziej zindywidualizowany zastosować posiadane doświadczenie i umiejętności.

Podążanie szlakiem antykariery to wybór z akcentem na wielotorowy zysk. Antykariera zakłada, że biznes ewoluuje wraz z jego autorem. Celem nie jest tu pozycja czy uznanie, lecz efektywność i harmonia. Akceptujemy niepewność wynikającą z działalności zawodowej na własnych zasadach, aby realizować cele zawodowe z szacunkiem dla siebie samych.

Większość z nas pozostaje jednak na wcześniej obranej ścieżce. Spójrzmy z dystansu na swoje aspiracje. Zastanówmy się czy to, co robimy i jak to robimy jest dla nas dobre. Troska o samego siebie w kontekście pracy zawodowej przyniesie wymierne efekty zdrowotne, a przełoży się na motywację i zaangażowanie w realizowane zadania.

Zastanów się nad poniższymi zagadnieniami. Zaczynamy?

1. Co mogę zrobić, aby za korzyści wynikające z mojej pracy nie płacić zdrowiem?

Pomyśl o tym, czego potrzebujesz, aby sprawnie i komfortowo funkcjonować na co dzień. Pomyśl, jak możesz to zorganizować.

2. Co mogę zrobić dla siebie, aby zrównoważyć koszty w postaci wysiłku i stresu wynikających z podejmowania odpowiedzialności?

Pomyśl o tym, o tym, co cię energetyzuje i pozytywnie zasila, w jaki sposób możesz sprawić sobie przyjemność. Zadbaj, aby codziennie zrobić dla siebie coś miłego, twórczego, wzmacniającego.

3. Jakie warunki mogę postawić otoczeniu, aby zapewnić sobie elementy stylu pracy, które są dla mnie priorytetowe? Co mogę zrobić, aby ograniczyć wyrzeczenia podejmowane w imię pracy, a zwiększyć strefę komfortu, która podniesie moją efektywność?

Pomyśl o czasie i miejscu, w którym pracujesz, o okolicznościach, w jakich na co dzień jesz, o długości snu, o ilości i jakości ruchu na świeżym powietrzu, o czasie na refleksję czy medytację.

Jak Twój obecny styl pracy ma się do Twoich potrzeb, preferencji, oczekiwań? Postaraj się określić, jakie są twoje warunki i zorganizuj pracę tak, aby je szanować. Wzbudzaj u siebie często pozytywną motywację do pracy i do dbania o inne sfery swojego życia.

Miarka Zdrowia wspiera w praktykowaniu stylu pracy korzystnego dla zdrowia i efektywnego funkcjonowania.

en_GBEnglish
Scroll to Top